2018 James Beard Foundation Awards Restaurant and Chef Semifinalists Announced

General food news




2018 James Beard Foundation Awards Restaurant and Chef Semifinalists Announced


NEW YORK, NY (February 15, 2018) - The James Beard Foundation announced today its list of Restaurant and Chef Award semifinalists for the 28th annual James Beard Foundation Awards. Selected from a list of more than 20,000 online entries, the prestigious group of semifinalists in 21 categories represents a wide range of culinary talent, from exceptional chefs and dining destinations nationally and in ten different regions across the U.S., to the best new restaurants, outstanding bar programs, bakers, and rising star chefs 30 or younger. See this year’s full semifinalist list at the end of this press release or online atjamesbeard.org/awards


On Wednesday, March 14, 2018, the Foundation will announce the final nominees for all Award categories during a press conference at Parc, hosted by James Beard Award–winning restaurateur Stephen Starr, in Philadelphia. The event will take place at 9:30 A.M. EST and will be streamed live online (details coming soon on the JBF website) and live-Tweeted via the James Beard Foundation Twitter feed at twitter.com/beardfoundation.


How the Restaurant and Chef Awards Work

The James Beard Foundation holds an online open call for entries beginning in mid-October of each year. This year, more than 20,000 entries were received, a list which the Restaurant and Chef Committee reviews to determine eligibility and regional representation. Based on the results and eligibility requirements for each award, the committee then produces a nominating ballot that lists the semifinalists in each of the 21 Restaurant and Chef Award categories. The list of semifinalists is then sent to an independent volunteer panel of more than 600 judges from across the country. This panel, which comprises leading regional restaurant critics, food and wine editors, culinary educators, and past James Beard Foundation Restaurant and Chef Award winners, votes on specific award categories to determine the final five nominees in each category. The same judges then vote on these five nominees to select the winners. Tabulations to determine the nominees and winners are done by independent auditors, Lutz & Carr. The governing Awards Committee, board of trustees, and staff of the James Beard Foundation do not vote, and the results are kept confidential until the presentation of winners in May. Awards policies and procedures can be reviewed on the James Beard site atjamesbeard.org/awards/policies


The James Beard Foundation Awards Gala will be held at the Lyric Opera of Chicago on Monday, May 7, 2018. During the event, which is open to the public, awards for the Restaurant and Chef and Restaurant Design categories will be handed out, along with special achievement awards Humanitarian of the Year, Lifetime Achievement, Design Icon, Who’s Who of Food and Beverage in America, and America’s Classics. A gala reception, featuring acclaimed chefs and beverage professionals from across the country, will immediately follow.


Winners of the 2018 James Beard Media Awards will be announced at an exclusive event honoring the nation's top cookbook authors, culinary broadcast producers and hosts, and food journalists at Pier Sixty at Chelsea Piers in New York City on Friday, April 27, 2018.


Established in 1990, the James Beard Awards recognize culinary professionals for excellence and achievement in their fields and furthers the Foundation’s mission to celebrate, nurture, and honor chefs and other leaders making America's food culture more delicious, diverse, and sustainable for everyone. Each award category has an individual committee made up of industry professionals who volunteer their time to oversee the policies, procedures, and selection of judges for their respective Awards program. All JBF Award winners receive a certificate and a medallion engraved with the James Beard Foundation Awards insignia. There are no cash prizes.


The 2018 James Beard Foundation Awards are proudly hosted by Choose Chicago and the Illinois Restaurant Association and presented in association with Chicago O’Hare and Midway International Airports as well as the following partners: Premier Sponsors: All-Clad Metalcrafters, American Airlines, HMSHost, Illinois Office of Tourism, Lavazza, S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water, TABASCO® Sauce, Woodford Reserve Bourbon; Supporting Sponsors: Breville®, Corporate Essentials, Hyatt, Robert Mondavi Winery, Skuna Bay Salmon, Taylor Precision Products, Valrhona, Windstar Cruises; Gala Reception Sponsors: Dogfish Head Craft Brewery, Ecolab, Front of the House®, Kendall College; with additional support from: Chefwear, Emmi Roth, Loacker, and VerTerra Dinnerware. 



2018 James Beard Foundation Awards Restaurant and Chef Award Semifinalists


Best New Restaurant

A restaurant opened in the calendar year before the award will be given that already displays excellence in food, beverage, and service, and that is likely to make a significant impact in years to come.


The Anchorage, Greenville, SC

Annette, Aurora, CO

The Blue Hen, Rehoboth Beach, DE

Brewery Bhavana, Raleigh, NC

The Charter Oak, St. Helena, CA

ChiKo, Washington, D.C.

Cote, NYC

Del Mar, Washington, D.C.

Empellón Midtown, NYC

Felix Trattoria, Venice, CA

Grand Café, Minneapolis

HaiSous, Chicago

Henrietta Red, Nashville

Honey Road, Burlington, VT

JuneBaby, Seattle

Kemuri Tatsu-ya, Austin

Kismet, Los Angeles

Lady of the House, Detroit

Les Sablons, Cambridge, MA

Maru Sushi, Honolulu

Maydan, Washington, D.C.

Mi Tocaya Antojería, Chicago

Osteria Radici, Allentown, NJ

Saffron, New Orleans

Southern National, Mobile, AL

Vespertine, Culver City, CA

Vicia, St. Louis

Xochi, Houston



Outstanding Baker (Presented by Taylor Precision Products)

A chef or baker who prepares breads, pastries, or desserts in a retail bakery, and who serves as a national standard-bearer of excellence. Must have been a baker or pastry chef for at least five years.


Or Amsalam and Alex Phaneuf, Lodge Bread Company, Los Angeles

Evan Andres, Columbia City Bakery, Seattle

David Bauer, Farm & Sparrow, Asheville, NC

Andy Clark, Moxie Bread Co., Louisville, CO

Dianna Daoheung, Black Seed Bagels, NYC        

Evrim Dogu and Evin Dogu, Sub Rosa Bakery, Richmond, VA

Tova du Plessis, Essen Bakery, Philadelphia

Ken Forkish, Trifecta Tavern, Portland, OR

Michelle Gayer, Salty Tart, Minneapolis

Zachary Golper, Bien Cuit, Brooklyn, NY

George Kanemitsu, Kanemitsu Bakery, Kaunakakai, HI

Maura Kilpatrick, Sofra Bakery and Café, Cambridge, MA

Belinda Leong and Michel Suas, B. Patisserie, San Francisco

Lisa Ludwinski, Sister Pie, Detroit

Sarah O’Brien, Little Tart Bakeshop, Atlanta

Taylor Petrehn, 1900 Barker, Lawrence, KS

Alison Pray, Standard Baking Co., Portland, ME

Zak Stern, Zak the Baker, Miami

H. Alexander Talbot and Aki Kamozawa, Curiosity Doughnuts, Stockton, NJ

Greg Wade, Publican Quality Bread, Chicago



Outstanding Bar Program (Presented by Woodford Reserve Bourbon)

A restaurant or bar that demonstrates excellence in cocktail, spirits, and/or beer service.


Anvil Bar & Refuge, Houston

The Atomic Lounge, Birmingham, AL

The Baldwin Bar, Woburn, MA

Bar Agricole, San Francisco

Bar Clacson, Los Angeles

Bar Goto, NYC

Bar Leather Apron, Honolulu

Canon, Seattle

Clover Club, Brooklyn, NY

Clyde Common, Portland, OR

Columbia Room, Washington, D.C.

Cure, New Orleans

Dante, NYC

Kimball House, Decatur, GA

The Living Room at The Dewberry, Charleston, SC

Lost Lake, Chicago

Manifesto, Kansas City, MO

Standby, Detroit

Teresa’s Next Door, Wayne, PA

Trick Dog, San Francisco



Outstanding Chef (Presented by All-Clad Metalcrafters)

A working chef in America whose career has set national industry standards and who has served as an inspiration to other food professionals. Eligible candidates must have been working as a chef for the past five years.


Hugh Acheson, Five & Ten, Athens, GA

Andrew Carmellini, Locanda Verde, NYC 

Joanne Chang, Flour Bakery + Cafe, Boston

Ashley Christensen, Poole’s Diner, Raleigh, NC

Renee Erickson, Bateau, Seattle

Gabrielle Hamilton, Prune, NYC  

Sam Hayward, Fore Street, Portland, ME

Johanne Killeen, Al Forno, Providence

David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA

Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA

Mike Lata, The Ordinary, Charleston, SC

Donald Link, Herbsaint, New Orleans

Tony Mantuano, Spiaggia, Chicago

Carrie Nahabedian, Naha, Chicago

Alex Roberts, Restaurant Alma, Minneapolis

Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, OR

Holly Smith, Cafe Juanita, Kirkland, WA

Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

Fabio Trabocchi, Fiola, Washington, D.C.

Blaine Wetzel, The Willows Inn on Lummi Island, Lummi Island, WA



Outstanding Pastry Chef (Presented by Lavazza)

A chef or baker who prepares desserts, pastries, or breads in a restaurant, and who serves as a national standard bearer of excellence.  Must have been a pastry chef or baker for the past five years.


Jillian Bartolome, Aqui, Houston

Aggie Chin, Mirabelle, Washington, D.C.

Renae Connolly, Benedetto, Cambridge, MA

Jennifer Jones Enyart, Dos Urban Cantina, Chicago

Kelly Fields, Willa Jean, New Orleans

Meg Galus, Boka, Chicago

Megan Garrelts, Rye, Leawood, KS

Ilma Lopez, Piccolo, Portland, ME

Margarita Manzke, République, Los Angeles

Dolester Miles, Highlands Bar & Grill, Birmingham, AL

Kristen Murray, Måurice, Portland, OR

Pat O’Malley, Hungry Pigeon, Philadelphia

Natasha Pickowicz, Flora Bar, NYC

Michelle Polzine, 20th Century Café, San Francisco

Stephanie Prida, The Pool, NYC

Casey Renee, Whitfield, Pittsburgh

Laura Sawicki, Launderette, Austin

Lisa Marie White, Marsh House, Nashville

Cynthia Wong, Butcher & Bee, Charleston, SC

Diane Yang, Spoon and Stable, Minneapolis



Outstanding Restaurant (Presented by S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water)

A restaurant in the United States that serves as a national standard bearer of consistent quality and excellence in food, atmosphere, and service. Eligible restaurants must have been in operation 10 or more consecutive years.


Balthazar, NYC

Bluestem, Kansas City, MO

Canlis, Seattle

Chase’s Daily, Belfast, ME

Frankies 457 Spuntino, Brooklyn, NY

Frasca Food and Wine, Boulder, CO

Highlands Bar & Grill, Birmingham, AL

Jaleo, Washington, D.C.

Koi Palace, Daly City, CA

Komi, Washington, D.C.

La Casita Mexicana, Bell, CA

Legume Bistro, Pittsburgh

L’Etoile, Madison, WI

Mama’s Fish House, Paia, HI

Momofuku Noodle Bar, NYC

North Pond, Chicago

O Ya, Boston

Quince, San Francisco

Swan Oyster Depot, San Francisco

Talula’s Table, Kennett Square, PA



Outstanding Restaurateur

A working restaurateur who sets high national standards in restaurant operations and entrepreneurship. Candidates must have been in the restaurant business for at least 10 years. Candidates must not have been nominated for a James Beard Foundation chef award in the past five years.


Ashok Bajaj, Knightsbridge Restaurant Group, Washington, D.C. (The Bombay Club, Rasika, The Oval Room, and others)


Paul Bartolotta and Joe Bartolotta, The Bartolotta Restaurants, Milwaukee (R­istorante Bartolotta, Harbor House, Lake Park Bistro, and others)


Kevin Boehm and Rob Katz, Boka Restaurant Group, Chicago (Boka, GT Fish & Oyster, Girl & the Goat, and others)


JoAnn Clevenger, Upperline, New Orleans


Rick DeShantz and Tolga Sevdik, Richard DeShantz Restaurant Group, Pittsburgh (Meat & Potatoes, Butcher and the Rye, Tako, and others)


Sam Fox, Fox Restaurant Concepts, Phoenix (The Arrogant Butcher, Culinary Dropout, Olive & Ivy, and others)


Benjamin Goldberg and Max Goldberg, Strategic Hospitality, Nashville (Pinewood Social, The Patterson House, The Catbird Seat, and others)


Richard Gonzmart, Columbia Restaurant Group, Tampa, FL (The Columbia, Goody Goody, and Ulele)


Garrett  Harker, Boston (Eastern Standard Kitchen & Drinks, Island Creek Oyster Bar, Row 34, and others)


Martha Hoover, Patachou Inc., Indianapolis (Café Patachou, Petite Chou Bistro, Napolese Artisanal Pizzeria, and others)


Josh Loeb and Zoe Nathan, Rustic Canyon Group, Santa Monica, CA (Cassia, Huckleberry Bakery & Café, Rustic Canyon, and others)


Akkapong (Earl) Ninsom, Portland, OR (Langbaan, Paadee, Hat Yai, and others)


Ken Oringer, Boston (Uni, Little Donkey, Toro, and others)


Steve Palmer, The Indigo Road, Charleston, SC (The Macintosh, Oak Steakhouse, Indaco, and others)


Monique Siu, Portland, OR (Castagna and Café Castagna)


Ethan Stowell and Angela Stowell, Ethan Stowell Restaurants, Seattle (Staple & Fancy, Tavolàta, How to Cook a Wolf, and others)


Caroline Styne, The Lucques Group, Los Angeles (Lucques, a.o.c., Tavern, and others)


Andrew Tarlow, Brooklyn, NY (Diner, Marlow & Sons, Reynard, and others)


Tracy Vaught, H Town Restaurant Group, Houston (Hugo’s, Caracol, Xochi, and others)


Ellen Yin, High Street Hospitality Group, Philadelphia (Fork, High Street on Market, High Street on Hudson, and others)



Outstanding Service

A restaurant in operation five or more years that demonstrates high standards of hospitality and service.


112 Eatery, Minneapolis

The Back Bay Grill, Portland, ME

Boka, Chicago

Brigtsen’s, New Orleans

Chef Vola’s, Atlantic City, NJ

Eastern Standard Kitchen & Drinks, Boston

Hugo’s, Houston

Marcel’s by Robert Wiedmaier, Washington, D.C.

n/naka, Los Angeles

The Painted Lady Restaurant, Newberg, OR

Palme d’Or, Coral Gables, FL

Park’s Barbeque, Los Angeles

Providence, Los Angeles

The Red Cat, NYC

Saison, San Francisco

Sepia, Chicago

Tony’s, St. Louis

Zahav, Philadelphia

Zingerman’s Delicatessen, Ann Arbor, MI

Zuni Café, San Francisco



Outstanding Wine Program (Presented by Robert Mondavi Winery)

A restaurant in operation five or more years that serves as a standard bearer for excellence in wine service through a well-presented wine list, knowledgeable staff, and efforts to educate customers about wine.


a.o.c., Los Angeles

Bacchanal, New Orleans

Benu, San Francisco

The Boarding House, Chicago

Bourbon Steak, Washington, D.C.

Corkbuzz, NYC 

FIG, Charleston, SC

The Forge, Miami Beach, FL

Great China, Berkeley, CA

Grill 23 & Bar, Boston

The Little Nell, Aspen, CO

Lotus of Siam, Las Vegas

Lucky Palace, Bossier City, LA

Miller Union, Atlanta

Noble Rot, Portland, OR

Pappas Bros. Steakhouse, Houston

Passionfish, Pacific Grove, CA

Taberna de Haro, Brookline, MA

Vino, Honolulu

Wild Ginger, Seattle



Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

A beer, wine, or spirits professional who has made a significant national impact on the restaurant industry.


Leah Wong Ashburn, Highland Brewing Co., Asheville, NC

Scott Blackwell and Ann Marshall, High Wire Distilling Co., Charleston, SC

An Bui, Mekong, Richmond, VA

Cathy Corison, Corison Winery, St. Helena, CA

Tony Coturri, Coturri Winery, Glen Ellen, CA

Diane Flynt, Foggy Ridge Cider, Dugspur, VA

Dave Green, Skagit Valley Malting, Burlington, WA

Meredith Meyer Grelli and Alex Grelli, Wigle Whiskey, Pittsburgh

Miljenko Grgich, Grgich Hills Estate, Rutherford, CA

Deirdre Heekin, La Garagista, Bethel, VT

Jeppe Jarnit-Bjergsø, Evil Twin Brewing, Brooklyn, NY

Charles Joly, Crafthouse Cocktails, Chicago

Drew Kulsveen, Willett Distillery, Bardstown, KY

Todd Leopold, Leopold Bros., Denver

Steve Matthiasson, Matthiasson Wines, Napa, CA

Jordan Salcito, Ramona, NYC

Jeffrey Stuffings, Jester King Brewery, Austin

JC Tetreault and Esther Tetreault, Trillium Brewing Company, Boston

Sean Lilly Wilson, Fullsteam Brewery, Durham, NC

Lance Winters, St. George Spirits, Alameda, CA



Rising Star Chef of the Year (Presented by S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water)

A chef age 30 or younger who displays an impressive talent and who is likely to make a significant impact on the industry in years to come.


Rachel Aronow, The Alembic, San Francisco

Gabe Barker, Pizzeria Mercato, Carrboro, NC

Jay Blackinton, Hogstone’s Wood Oven/Aelder, Orcas Island, WA

Janine Booth, Stiltsville Fish Bar, Miami Beach, FL

Camille Cogswell, Zahav, Philadelphia

Clare de Boer, King, NYC

Martha De Leon, Pax Americana, Houston

Becca Hegarty, Bitter Ends Garden & Luncheonette, Pittsburgh

Jesse Ito, Royal Izakaya, Philadelphia

Liz Johnson, Freedman’s, Los Angeles

Irene Li, Mei Mei, Boston

Maya Lovelace, Mae, Portland, OR

Daniela Moreira, Timber Pizza, Washington, D.C.

Shota Nakajima, Adana, Seattle

Tim Nicholson, The Boiler Room, Omaha, NE

Juan Pedrosa, Yvonne’s, Boston

Maximillian Petty, Eden Hill, Seattle

Sarah Rinkavage, Marisol, Chicago

Lena Sareini, Selden Standard, Detroit

Parnass Savang, Talat Market, Atlanta

Colin Shane, Arroyo Vino, Santa Fe

Brian So, Spring, Marietta, GA

Cara Stadler, Tao Yuan, Brunswick, ME

Alan Sternberg, Cerulean, Indianapolis

Miles Thompson, Michael’s, Santa Monica, CA

Kevin Tien, Himitsu, Washington, D.C.

Jonathan Yao, Kato, Los Angeles



Best Chefs

Chefs who have set new or consistent standards of excellence in their respective regions. Eligible candidates may be from any kind of dining establishment and must have been working as a chef for at least five years with the three most recent years spent in the region.


Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

Andrew Brochu, Roister, Chicago

Abraham Conlon, Fat Rice, Chicago

Diana Dávila, Mi Tocaya Antojería, Chicago

Paul Fehribach, Big Jones, Chicago

Brian Fisher, Entente, Chicago

Jason Hammel, Lula Café, Chicago

Beverly Kim and Johnny Clark, Parachute, Chicago

Thomas Lents, Chef’s Table at Detroit Foundation Hotel, Detroit

Ryan McCaskey, Acadia, Chicago

Abbi Merriss, Bluebeard, Indianapolis

Steve Oakley, Oakleys Bistro, Indianapolis

David Posey and Anna Posey, Elske, Chicago

Iliana Regan, Elizabeth, Chicago

James Rigato, Mabel Gray, Hazel Park, MI

Jose Salazar, Mita’s, Cincinnati

Noah Sandoval, Oriole, Chicago

Zoe Schor, Split-Rail, Chicago

Karen Small, Flying Fig, Cleveland

Jill Vedaa, Salt, Lakewood, OH

Lee Wolen, Boka, Chicago


Best Chef: Mid-Atlantic (D.C., DE, MD, NJ, PA, VA)

Brittanny Anderson, Brenner Pass, Richmond, VA

Joey Baldino, Zeppoli, Collingswood, NJ

Amy Brandwein, Centrolina, Washington, D.C.

Kristin Butterworth, Lautrec, Farmington, PA

Tony Conte, Inferno Pizzeria Napoletana, Darnestown, MD

Tom Cunanan, Bad Saint, Washington, D.C.

Nicholas Elmi, Laurel, Philadelphia

Tarver King, The Restaurant at Patowmack Farm, Lovettsville, VA

Rich Landau, Vedge, Philadelphia

Jeremiah Langhorne, The Dabney, Washington, D.C.

Esther Lee, Obelisk, Washington, D.C.

Seng Luangrath, Padaek, Falls Church, VA

Cristina Martinez and Benjamin Miller, El Compadre, Philadelphia

Cedric Maupillier, Convivial, Washington, D.C.

Dan Richer, Razza Pizza Artigianale, Jersey City, NJ

David Viana, Heirloom Kitchen, Old Bridge, NJ

Ena Widjojo, Maylia Widjojo, and Diana Widjojo, Hardena, Philadelphia

Cindy Wolf, Charleston, Baltimore

Wei Zhu, Chengdu Gourmet, Pittsburgh

Bethany Zozula, Whitfield, Pittsburgh


Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, NE, ND, SD, WI)

Karen Bell, Bavette La Boucherie, Milwaukee

Thomas Boemer, Corner Table, Minneapolis

Steven Brown, Tilia, Minneapolis

Justin Carlisle, Ardent, Milwaukee

Lisa Carlson, Chef Shack, Bay City, WI

Michael Corvino, Corvino Supper Club & Tasting Room, Kansas City, MO

Ben Grupe, Elaia, St. Louis

Thomas Hauck, c.1880, Milwaukee

Jonny Hunter, Forequarter, Madison, WI

Dan Jacobs and Dan Van Rite, EsterEv, Milwaukee

Gavin Kaysen, Spoon and Stable, Minneapolis

Ann Kim, Young Joni, Minneapolis

Lona Luo, Lona’s Lil Eats, St. Louis

Jamie Malone, Grand Café, Minneapolis

Christina Nguyen, Hai Hai, Minneapolis

Mike Randolph, Privado, University City, MO

Ashley Shelton, Sardella, Clayton, MO

Jay Sparks, Lovechild, La Crosse, WI

Joe Tripp, Harbinger, Des Moines, IA

Stefano Viglietti, Trattoria Stefano, Sheboygan, WI


Best Chef: New York City (Five Boroughs)

Greg Baxtrom, Olmsted, Brooklyn, NY

Emma Bengtsson, Aquavit

Rawia Bishara, Tanoreen, Brooklyn, NY

Amanda Cohen, Dirt Candy

Charles Gabriel, Charles’ Country Pan Fried Chicken

Sean Gray, Momofuku Ko

Nick Kim and Jimmy Lau, Shuko

Ignacio Mattos, Estela

Carlo Mirarchi, Blanca, Brooklyn, NY

Joe Ng, RedFarm

Erik Ramirez, Llama Inn, Brooklyn, NY

Missy Robbins, Lilia, Brooklyn, NY

Justin Smillie, Upland

Rita Sodi, I Sodi

Jeremiah Stone and Fabián von Hauske, Contra

Alex Stupak, Empellón Midtown

Alex Raij and Eder Montero, Txikito

Ann Redding and Matt Danzer, Uncle Boons

Jody Williams, Buvette Gastrothèque 

Helen You, Dumpling Galaxy, Queens, NY


Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, NY State, RI, VT)

Unmi Abkin, Coco & The Cellar Bar, Easthampton, MA

Karen Akunowicz, Myers + Chang, Boston

Tyler Anderson, Millwright’s, Simsbury, CT

Cara Chigazola-Tobin, Honey Road, Burlington, VT

Krista Kern Desjarlais, The Purple House, North Yarmouth, ME

Vien Dobui, Cong Tu Bot, Portland, ME

Tiffani Faison, Tiger Mama, Boston

Erin French, The Lost Kitchen, Freedom, ME

Victor Parra Gonzalez, Las Puertas, Buffalo, NY

Seizi Imura, Cafe Sushi, Cambridge, MA

Brian Lewis, The Cottage, Westport, CT

Matt Louis, Moxy, Portsmouth, NH

Tony Messina, Uni, Boston

Ravin Nakjaroen, Long Grain, Camden, ME

Cassie Piuma, Sarma, Somerville, MA

Elizabeth Ronzetti and Adam Kopels, 18 Bay Restaurant, Shelter Island, NY

Champe Speidel, Persimmon, Providence

Keiko Suzuki Steinberger, Suzuki’s Sushi Bar, Rockland, ME

Nick Suarez, Gaskins, Germantown, NY

Benjamin Sukle, Oberlin, Providence


Best Chef: Northwest (AK, ID, MT, OR, WA, WY)

Peter Cho, Han Oak, Portland, OR

Laura Cole, 229 Parks Restaurant & Tavern, Denali National Park & Preserve, AK

Eric Donnelly, RockCreek, Seattle

Jeff Drew, Snake River Grill, Jackson, WY

Jeremy Engebretson, Lilac, Billings, MT

Gregory Gourdet, Departure, Portland, OR

Edouardo Jordan, Salare, Seattle

Taichi Kitamura, Sushi Kappo Tamura, Seattle

Kris Komori, State & Lemp, Boise, ID

Ha (Christina) Luu and Peter Luu, Ha VL, Portland, OR

Katy Millard, Coquine, Portland, OR

Sarah Minnick, Lovely’s Fifty Fifty, Portland, OR

Bonnie Morale


JBF Awards