2014 James Beard Foundation Awards

2014 James Beard Foundation Awards

The James Beard Foundation will honor culinary industry professionals from around the country with the 2014 JBF awards. The winners of the Book, Broadcast, and Journalism awards will be announced tonight at Gotham Hall, and the James Beard Awards Gala will take place on Monday, May 5, at Lincoln Center's David H. Koch Theater. Get your tickets today! Congratulations to all our nominees!

2014 James Beard Foundation Broadcast and New Media Awards

Radio Show/Audio Webcast

Winner: This American Life
Host: Ben Calhoun
Area: Public Radio
Producer: Ben Calhoun

Here & Now
Hosts:MeghnaChakrabarti, Jeremy Hobson, and Robin Young
Area: Public Radio
Producer: KathyGunst

The Splendid Table
Host: Lynne Rossetto Kasper
Area: American Public Media and Public Radio
Producers: Jennifer Russell and Sally Swift


Winner: Eating Alabama
Network: PBS
Producers: Andrew Beck Grace and Bartley Powers

CBS Sunday Morning: "Eat, Drink and Be Merry"
Host: Charles Osgood
Network: CBS
Producers: Gavin Boyle, Cathy Lewis, Amol Mhatre, Rand Morrison, Amy Rosner, Jason Sacca, and Robin Sanders

The Harvey Girls: Opportunity Bound
Network: PBS
Producers: Thaddeus Homan, Katrina Parks, and Michael Parks

Television Program, in Studio or Fixed Location

Winner: Martha Stewart's Cooking School
Host: Martha Stewart
Network: PBS
Producers: Greta Anthony, Christina Deyo, Michael Morrison, Olivia Schneider, Martha Stewart, Calia Van Dyk, and Lisa Wagner

Heartland Table
Host: Amy Thielen
Network: Food Network
Producers: Lidia Bastianich, Peter Gethers, Tanya Bastianich Manuali, and Shelly Burgess Nicotra

Lidia's Kitchen
Host: Lidia Bastianich
Network: PBS
Producer: Lidia Bastianich, Tanya Bastianich Manuali, Shelly Burgess Nicotra, and John Parry

Television Program, on Location

Winner: The Mind of a Chef
Host: Anthony Bourdain
Network: PBS
Producers: Jared Andrukanis, Anthony Bourdain, Joe Caterini, Chris Collins, Michael Steed, and Lydia Tenaglia

A Chef's Life
Host: Vivian Howard
Network: PBS
Producers: Cynthia Hill and Markay Media

Lidia Celebrates America: Freedom and Independence
Host: Lidia Bastianich
Network: PBS
Producers: Anne Adams, Mimi Adams, Lidia Bastianich, Laurie Donnelly, Shelly Burgess Nicotra, and Rob Tate

Television Segment

Winner: Friday Arts, Art of Food
Network: WHYY-TV
Producer: Monica Rogozinski

American Journey
Host: Tom Foreman
Network: CNN and CNN.com
Producers: Jeremy Harlan and Sarah LeTrent

CBS Sunday Morning
Host: Martha Teichner
Network: CBS
Producers: Jon Carras and Mary Raffalli

Video Webcast, Fixed Location and/or Instructional

Winner: Thirsty For...
Producers: Jay Holzer and Eric Slatkin

Host: Grant Lee Crilly and Christopher Young
Producer: Ryan Matthew Smith

Upwave Eat Videos
Hosts: Pancho Gatchalian, Sarah Mastracco, and Jamie Tiampo
Producers: SeeFood Media, Space Station Media, and Upwave

Video Webcast, on Location

Winner: The Perennial Plate: Europe and South Asia
Hosts: Mirra Fine and Daniel Klein
Producers: Mirra Fine and Daniel Klein

Dark Rye
Producers: Clyde Burley, Ira Chute, and Kelly Le Castre

Kitchen Vignettes
Producers: Aube Giroux and Matt Schoch

Outstanding Personality/Host

Winner: Host: Ina Garten
Barefoot Contessa: Back to Basics
Network: Food Network

Host: Sara Moulton
Sara's Weeknight Meals
Network: PBS

Host: Andrea Robinson
The 30-Minute Wine Whiz

2014 James Beard Foundation Journalism Awards

For articles published in English in 2013.

Cooking, Recipes, or Instruction

Winner: Andy Ricker
"The Star of Siam"

Scott Mowbray and Ann Taylor Pittman
Cooking Light
"7 Simple Ways to Become a Better Cook"

Various Editors
Bon Appétit
"How to Cook Right Now"

Food and Culture

Winner: John Birdsall
Lucky Peach
"America, Your Food Is So Gay"

Lauren Collins
The New Yorker

Corby Kummer
"Can Starbucks Do for the Croissant What It Did for Coffee?"

Food and Travel

Winner: Nick Paumgarten
Bon Appétit
"Lunch at 8,500 Ft."

Greg Larson
Lucky Peach
"Traveling in the North Country"

Gary Shteyngart
Travel + Leisure
"Maximum Bombay"

Food Coverage in a General-Interest Publication

Winner: The Wall Street Journal
"Off Duty" Section
Beth Kracklauer

San Francisco Chronicle
"Food & Wine" Section
Michael Bauer, Jon Bonné, and Miriam Morgan

"Taste" Section
Todd Kliman and Ann Limpert

Food Politics, Policy, and the Environment

Winner: Eli Saslow
The Washington Post
"Food Stamps"

Maryn McKenna
Food & Environment Reporting NetworkandMedium
"Imagining the Post-Antibiotics Future"

Craig Welch
The Seattle Times
"Sea Change: The Pacific's Perilous Turn"

Food-Related Columns

Winner: Adam Sachs
Bon Appétit
The Obsessivore

Tamar Haspel
The Washington Post

Kristen Miglore
Genius Recipes

Group Food Blog

Winner: First We Feast

The Braiser

Eater National

Health and Well-Being

Winner: Rachael Moeller Gorman
"The Whole-Grain, Reduced-Fat, Zero-Calorie, High-Fiber, Lightly Sweetened Truth About Food Labels"

Elizabeth Gunnison Dunn
The Wall Street Journal
"This Is Not a Carbonara"

Sidney Fry, MS, RD
Cooking Light


Winner: Lisa Hanawalt
Lucky Peach
"On the Trail with Wylie"

Ira Chute and Chris Ying
Dark Rye
"A Vision of Post-Apocalyptic Cuisine: Frankenchicken"

Monica Hesse
The Washington Post
"Gwyneth Paltrow: We Love to Hate Her, But We'll Buy Her Cookbook Anyway"

Individual Food Blog

Winner: Homesick Texan
Lisa Fain

Food for the Thoughtless
Michael Procopio

Poor Man's Feast
Elissa Altman

Personal Essay

Winner: Fuchsia Dunlop
Lucky Peach
"Dick Soup"

Elizabeth Gilbert
"Don't Mess with Perfect"

Gabrielle Hamilton
Bon Appétit
"Guess Who's Coming to Dinner?"


Winner: Francis Lam
Lucky Peach
"A Day on Long Island with Alex Lee"

Alex Halberstadt
The New York Times Magazine
"The Transformational Power of the Right Spice"

Peter Meehan
Lucky Peach
"Life, and How It Happens to a Cook"

Visual Storytelling

Winner: James Maikowski, Patricia Sanchez, Stephen Scoble, and Fredrika Stjärne
Food & Wine
"Best New Chef All-Stars," "Oysters & Gumbo: A Chef's New Orleans Party," "Vegetables Now"

Jeff Allen, Jonathan Boncek, Andrew Cebulka, Langdon Clay, Tim Hussey, Allston McCrady, and Susan Puckett
The Local Palate
"Dinin' Down in the Delta," "Ferm Belief," "Fire It Up"

Chris Higdon, Jessie Kriech-Higdon, and Jen White
Spenser Magazine
"Controlled Burn," "Lead Us Into Temptation," "The South's Sweet Elixir"

Wine, Spirits, and Other Beverages

Winner: Besha Rodell
"40 Ounces to Freedom"

Ray Isle
Food & Wine
"The Battle for America's Oldest Vines"

Josh Ozersky
The Wall Street Journal
"Bourbon Mania!"

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

Winner: Alan Richman
"Alan Richman Walks Into a Jewish Deli...," "The Elm: Is Brooklyn Ready for Sophisticated Dining?," "ZZ's, the Most Expensive 58 Minutes in New York Dining"

Alison Cook
Houston Chronicle
"Corkscrew BBQ a New Houston Classic," "The Cosmic Soup of Pho Hung," "The Pass Unleashes Plates of Playfulness"

Besha Rodell
L.A. Weekly
"Black Hogg Down," "Outback Steakhouse Review: Please Don't Call This Food Australian," "Sqirl Review: Jessica Koslow's Tiny Restaurant Is Serving Some of the Best Food in L.A."

MFK Fisher Distinguished Writing Award

Winner: John Jeremiah Sullivan
Lucky Peach
"I Placed a Jar in Tennessee"

Francis Lam
Bon Appétit
"Improves with Age"

Guy Martin
Garden & Gun
"A Tale of Two Kitchens"

Publication of the Year

Civil Eats

2014 James Beard Foundation Book Awards

American Cooking

Winner: The New Midwestern Table: 200 Heartland Recipes
Amy Thielen
(Random House)

I Love New York: Ingredients and Recipes
Daniel Humm and Will Guidara
(Ten Speed Press)

Pickles, Pigs & Whiskey: Recipes from My Three Favorite Food Groups and Then Some
John Currence
(Andrews McMeel Publishing)

Baking and Dessert

Winner: The Art of French Pastry
Jacquy Pfeiffer with Martha Rose Shulman

Valerie Gordon

Tartine Book No. 3: Modern Ancient Classic Whole
Chad Robertson
(Chronicle Books)


Winner: The Cocktail Lab: Unraveling the Mysteries of Flavor and Aroma in Drink, with Recipes
Tony Conigliaro
(Ten Speed Press)

The Drunken Botanist: The Plants That Create the World's Great Drinks
Amy Stewart

(Algonquin Books)

The New California Wine: A Guide to the Producers and Wines Behind a Revolution in Taste
Jon Bonne
(Ten Speed Press)

Cooking from a Professional Point of View

Winner: Historic Heston
Heston Blumenthal
(Bloomsbury USA)

Manresa: An Edible Reflection
David Kinch with Christine Muhlke
(Ten Speed Press)

René Redzepi: A Work in Progress
René Redzepi
(Phaidon Press)

Focus on Health

Winner: Gluten-Free Girl Every Day
Shauna James Ahern with Daniel Ahern
(Houghton Mifflin Harcourt)

VB6: Eat Vegan Before 6:00 to Lose Weight and Restore Your Health . . . for Good
Mark Bittman
(Clarkson Potter Publishers)

Weeknight Wonders: Delicious, Healthy Dinners in 30 Minutes or Less
Ellie Krieger
(Houghton Mifflin Harcourt)

General Cooking

Winner: Smoke: New Firewood Cooking
Tim Byres
(Rizzoli New York)

One Good Dish
David Tanis

Try This at Home: Recipes from My Head to Your Plate
Richard Blais
(Clarkson Potter Publishers)


Winner: Every Grain of Rice: Simple Chinese Home Cooking
Fuchsia Dunlop
(W. W. Norton & Company)

Return to the Rivers: Recipes and Memories of the Himalayan River Valleys
Vikas Khanna with Andrew Blackmore-Dobbyn
(Lake Isle Press)

Sauces & Shapes: Pasta the Italian Way
Oretta Zanini DeVita and Maureen B. Fant
(W. W. Norton & Company)


Winner: René Redzepi: A Work in Progress
Photographers: Ali Kurshat Altinsoy, Ditte Isager, René Redzepi, Lars Williams, and the Noma Team
(Phaidon Press)

Historic Heston
Photographer: Romas Foord
(Bloomsbury USA)

Mast Brothers Chocolate
Photographer: Tuukka Koski
(Little, Brown and Company)

Reference and Scholarship

Winner: Soul Food: The Surprising Story of an American Cuisine One Plate at a Time
Adrian Miller
(The University of North Carolina Press)

A History of Food in 100 Recipes
William Sitwell
(Little, Brown and Company)

Modern Food, Moral Food: Self-Control, Science, and the Rise of Modern American Eating in the Early Twentieth Century
Helen Zoe Veit
(The University of North Carolina Press)

Single Subject

Winner: Culinary Birds: The Ultimate Poultry Cookbook
John Ash with James O. Fraioli
(Running Press)

Fish: 54 Seafood Feasts
Cree LeFavour
(Chronicle Books)

In the Charcuterie: The Fatted Calf's Guide to Making Sausage, Salumi, Pâtés, Roasts, Confits, and Other Meaty Goods
Taylor Boetticher and Toponia Miller
(Ten Speed Press)

Vegetable Focused and Vegetarian

Winner: Vegetable Literacy
Deborah Madison
(Ten Speed Press)

Feast: Generous Vegetarian Meals for Any Eater and Every Appetite
Sarah Copeland
(Chronicle Books)

River Cottage Veg
Hugh Fearnley-Whittingstall
(Ten Speed Press)

Writing and Literature

Winner: Salt Sugar Fat: How the Food Giants Hooked Us
Michael Moss
(Random House)

A Fork in the Road: Tales of Food, Pleasure and Discovery on the Road
Edited by James Oseland
(Lonely Planet)

Provence, 1970: M. F. K. Fisher, Julia Child, James Beard, and the Reinvention of American Taste
Luke Barr
(Clarkson Potter Publishers)

Cookbook Hall of Fame

Diana Kennedy

Cookbook of the Year

Historic Heston
Heston Blumenthal
(Bloomsbury USA)

2014 James Beard Foundation Outstanding Restaurant Design Awards

75 Seats and Under (For the best restaurant design or renovation in North America since January 1, 2011)

Winner: Design Firm: Lawton Stanley Architects
Designers: Maria Contreras, Christopher Lawton, and Micah Stanley
Project: Grace, Chicago

Design Firm: Assimilation Design Lab LLC and Otto Architects LLC
Designers: Josh Otto and David Whipple
Project: Tria Taproom, Philadelphia

Design Firm: The Huxley Wallace Collective and Graham Baba Architects
Designers: Joshua Henderson and Matthew Parker
Project: Westward, Seattle

76 Seats and Over (For the best restaurant design or renovation in North America since January 1, 2011)

Winner: Design Firm: Jensen Architects
Designers: Scott Davis, Mark Jensen, Lincoln Lighthill, Dean Orr, and Andy Pluess
Project: Shed, Healdsburg, CA

Design Firm: Munge Leung
Designer: Sai Leung and Alessandro Munge
Project: Hawksworth Restaurant, Vancouver

Design Firm: Slade Architecture
Designers: Hayes Slade and James Slade
Project: Virgin Atlantic Airway's Clubhouse at Newark Liberty International Airport, Newark, NJ

2014 James Beard Foundation Restaurant and Chef Awards

Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

Winner: Dave Beran, Next, Chicago

Curtis Duffy, Grace, Chicago

Jonathon Sawyer, The Greenhouse Tavern, Cleveland

Paul Virant, Vie Restaurant, Western Springs, IL

Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic (D.C., DE, MD, NJ, PA, VA)

Winner: Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA

Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore

Brad Spence, Amis, Philadelphia

Cindy Wolf, Charleston, Baltimore

Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, ND, NE, SD, WI)

Winner: Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee

Paul Berglund, The Bachelor Farmer, Minneapolis

Gerard Craft, Niche, Clayton, MO

Michelle Gayer, Salty Tart, Minneapolis

Kevin Nashan, Sidney Street Café, St. Louis

Lenny Russo, Heartland Restaurant & Farm Direct Market, St. Paul, MN

Best Chef: New York City (Five Boroughs)

Winner: April Bloomfield, The Spotted Pig

Dan Kluger, ABC Kitchen

Mark Ladner, Del Posto

Jonathan Waxman, Barbuto

Michael White, Marea

Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, NY STATE, RI, VT)

Winner: Jamie Bissonnette, Coppa, Boston

Joanne Chang, Flour Bakery + Café, Boston

Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY

Matt Jennings, Farmstead Inc., Providence, RI

Michael Leviton, Lumière, Newton, MA

Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

Best Chef: Northwest (AK, ID, MT, OR, WA, WY)

Winner: Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR

Renee Erickson, The Whale Wins, Seattle

Jason Franey, Canlis, Seattle

Ethan Stowell, Staple & Fancy, Seattle

Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR

Best Chef: South (AL, AR, FL, LA, MS, PR)

Winner: Ryan Prewitt, Pêche Seafood Grill, New Orleans

Winner: Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

Vishwesh Bhatt, Snackbar, Oxford, MS

Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans

Alon Shaya, Domenica, New Orleans

Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)

Winner: Ashley Christensen, Poole's Downtown Diner, Raleigh, NC

Kathy Cary, Lilly's, Louisville, KY

Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY

Steven Satterfield, Miller Union, Atlanta

Tandy Wilson, City House, Nashville

Best Chef: Southwest (AZ, CO, NM, OK, TX, UT)

Winner: Chris Shepherd, Underbelly, Houston

Kevin Binkley, Binkley's, Cave Creek, AZ

Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin

Hugo Ortega, Hugo's, Houston

Justin Yu, Oxheart, Houston

Best Chef: West (CA, HI, NV)

Winner: Daniel Patterson, Coi, San Francisco

Stuart Brioza and Nicole Krasinski, State Bird Provisions, San Francisco

Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles

Corey Lee, Benu, San Francisco

Jon Shook and Vinny Dotolo, Animal, Los Angeles

Best New Restaurant

Winner: Pêche Seafood Grill, New Orleans

Betony, NYC

Carbone, NYC

Coqueta, San Francisco

Estela, NYC

Outstanding Wine, Beer, or Spirits Professional

Winner: Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY

Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE

Ron Cooper, Del Maguey Single Village Mezcal, Ranchos de Taos, NM

Harlen Wheatley, Buffalo Trace Distillery, Frankfort, KY

David Wondrich, spirits educator, Brooklyn, NY

Outstanding Wine Program

Winner: The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN

A16, San Francisco

Bar Boulud, NYC

FIG, Charleston, SC

The Little Nell, Aspen, CO

Outstanding Bar Program

Winner: The Bar at the NoMad Hotel, NYC

Bar Agricole, San Francisco

Clyde Common, Portland, OR

Maison Premiere, Brooklyn, NY

The Violet Hour, Chicago

Outstanding Service
Presented by Stella Artois®
A restaurant that demonstrates high standards of hospitality and service. Candidates must have been in operation for at least the past 5 years.

Winner: The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA

Blue Hill, NYC

Quince, San Francisco

Topolobampo, Chicago

Vetri, Philadelphia

Outstanding Pastry Chef
A chef or baker who prepares desserts, pastries, or breads and who serves as a standard-bearer for excellence. Candidates must have been pastry chefs or bakers for at least the past 5 years.

Winner: Dominique Ansel, Dominique Ansel Bakery, NYC

Dana Cree, Blackbird, Chicago

Belinda Leong, b. patisserie, San Francisco

Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles

Christina Tosi, Momofuku, NYC

Outstanding Restaurateur
A working restaurateur who sets high national standards in restaurant operations and entrepreneurship. Candidates must have been in the restaurant business for at least 10 years. Candidates must not have been nominated for a James Beard Foundation chef award in the past 10 years.

Winner: Barbara Lynch, Barbara Lynch Gruppo (No. 9 Park, Menton, B&G Oysters, and others), Boston

Donnie Madia, One Off Hospitality Group, (Blackbird, Avec, The Publican, and others), Chicago

Cindy Pawlcyn, Mustards Grill and Cindy's Back Street Kitchen, Napa Valley, CA

Caroline Styne, Lucques, A.O.C., Tavern, and others, Los Angeles

Phil Suarez, Suarez Restaurant Group, NYC (ABC Kitchen, Jean-Georges, wd~50, and others)

Rising Star Chef of the Year
Presented by S.Pellegrino® Sparkling Natural Mineral Water
A chef age 30 or younger who displays an impressive talent and who is likely to have a significant impact on the industry in years to come.

Winner: Jimmy Bannos Jr., The Purple Pig, Chicago

Winner: Blaine Wetzel, The Willows Inn on Lummi Island, Lummi Island, WA

Katie Button, Cúrate, Asheville, NC

Jessica Largey, Manresa, Los Gatos, CA

David Posey, Blackbird, Chicago

Outstanding Restaurant
Presented by Acqua Panna® Natural Spring Water
A restaurant in the United States that serves as a national standard-bearer for consistent quality and excellence in food, atmosphere, and service.
Candidates must have been in operation for at least 10 or more consecutive years.

Winner: The Slanted Door, San Francisco

Hearth, NYC

Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL

Spiaggia, Chicago

wd~50, NYC

Outstanding Chef
Presented by All-Clad Metalcrafters
A working chef in America whose career has set national industry standards and who has served as an inspiration to other food professionals. Candidates must have been working as chefs for at least the past 5 years.

Winner: Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles

Michael Anthony, Gramercy Tavern, NYC

Sean Brock, McCrady's, Charleston, SC

Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles

David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA

Marc Vetri, Vetri, Philadelphia

2014 James Beard Foundation America's Classics

Hansen's Sno-Bliz, New Orleans
Owner: Ashley Hansen

Nick's Italian Café, McMinnville, OR
Owners: Nick Peirano, Carmen Peirano, and Eric Ferguson

Olneyville New York System, Providence, RI
Owners: Stephanie Stevens Turini and Greg Stevens

Perini Ranch Steakhouse, Buffalo Gap, TX
Owners: Lisa and Tom Perini

Sokolowski's University Inn, Cleveland
Owners: Bernard Sokolowski, Mary Balbier, and Michael Sokolowski

2014 James Beard Foundation Who's Who of Food & Beverage in America

Edward Behr
Food Writer
St. Johnsbury, VT

John Besh
Chef and Restaurateur
New Orleans

David Chang
Chef and Restaurateur

Barry Estabrook
Vergennes, VT

Paul Kahan
Chef and Restaurateur

Sherry Yard
Pastry Chef and Author
Los Angeles

2014 James Beard Foundation Humanitarian of the Year

Matt Haley, Philanthropist and Restaurateur, Rehoboth Beach, DE

2014 James Beard Foundation Lifetime AchievementAward

Sirio Maccioni, Le Cirque, NYC