search
Loading
login |  home | feedback | help          
StarChefs
header

    2012 James Beard Foundation Awards Winners Announced

    April 2012

    The James Beard Foundation honored culinary industry professionals around the country with the 2012 JBF Awards. The winners of the book, broadcast, and journalism categories were announced at Gotham Hall on Friday, May 4. The winners of the restaurant and chef categories will be announced at Avery Fisher Hall at Lincoln Center on Monday, May 7. See complete list of winners below. Congratulations to all winners and nominees for your dedication and excellence!

    2012 James Beard Foundation
    Book Awards

    Presented by Green & Black’s® Organic Chocolate
    For cookbooks published in English in 2011.

    Cookbook of the Year

    Modernist Cuisine
    by Nathan Myhrvold with Chris Young and Maxime Bilet
    (The Cooking Lab)

    Cookbook Hall of Fame

    Laurie Colwin
    Home Cooking and More Home Cooking
    (Artisan)

    American Cooking

    Winner
    A New Turn in the South: Southern Flavors Reinvented for Your Kitchen

    by Hugh Acheson
    (Clarkson Potter)

    American Flavor
    by Andrew Carmellini and Gwen Hyman
    (Ecco)

    Masala Farm: Stories and Recipes from an Uncommon Life in the Country
    by Suvir Saran with Raquel Pelzel and Charlie Burd
    (Chronicle Books)

    Baking and Dessert

    Winner
    Jeni’s Splendid Ice Creams at Home

    by Jeni Britton Bauer
    (Artisan)

    Baking Style: Art, Craft, Recipes
    by Lisa Yockelson
    (John Wiley & Sons)

    Cooking with Chocolate: Essential Recipes and Techniques
    edited by Frédéric Bau
    (Flammarion)

    Beverage

    Winner
    Bitters: A Spirited History of a Classic Cure-All, with Cocktails, Recipes, & Formulas
    by Brad Thomas Parsons
    (Ten Speed Press)

    An Ideal Wine: One Generation’s Pursuit of Perfection–and Profit–in California
    by David Darlington
    (Harper)

    The Oxford Companion to Beer
    edited by Garrett Oliver
    (Oxford University Press)

    Cooking from a Professional Point of View

    Winner
    Modernist Cuisine

    by Nathan Myhrvold with Chris Young and Maxime Bilet
    (The Cooking Lab)

    The Art of Living According to Joe Beef: A Cookbook of Sorts
    by Meredith Erickson, David McMillan, and Frédéric Morin
    (Ten Speed Press)

    Eleven Madison Park: The Cookbook
    by Daniel Humm and Will Guidara
    (Little, Brown and Company)

    General Cooking

    Winner
    Ruhlman’s Twenty
    by Michael Ruhlman
    (Chronicle Books)

    My Family Table: A Passionate Plea for Home Cooking
    by John Besh
    (Andrews McMeel Publishing)

    The Splendid Table’s How to Eat Weekends
    by Lynne Rossetto Kasper and Sally Swift
    (Clarkson Potter)

    Focus on Health

    Winner
    Super Natural Every Day: Well-Loved Recipes from My Natural Foods Kitchen
    by Heidi Swanson
    (Ten Speed Press)

    Comfort Food Fix: Feel-Good Favorites Made Healthy
    by Ellie Krieger
    (John Wiley & Sons)

    The Intolerant Gourmet: Glorious Food without Gluten & Lactose
    by Barbara Kafka
    (Artisan)

    International

    Winner
    The Food of Morocco
    by Paula Wolfert
    (Ecco)

    The Country Cooking of Italy
    by Colman Andrews
    (Chronicle Books)

    The Food of Spain
    by Claudia Roden
    (Ecco)

    Photography

    Winner
    Notes from a Kitchen: A Journey Inside Culinary Obsession
    Artist/Photographer: Jeff Scott
    (Tatroux)

    The Cheesemonger’s Kitchen
    Photographer: Joseph De Leo
    (Chronicle Books)

    Rustica: A Return to Spanish Home Cooking
    Photographer: Alan Benson
    (Chronicle Books)

    Reference and Scholarship

    Winner
    Turning the Tables: Restaurants and the Rise of the American Middle Class, 1880–1920
    by Andrew P. Haley
    (The University of North Carolina Press)

    The Art of Beef Cutting: A Meat Professional’s Guide to Butchering and Merchandising
    by Kari Underly
    (John Wiley & Sons)

    The Food Lover’s Guide to Wine
    by Karen Page and Andrew Dornenburg
    (Little, Brown and Company)

    Single Subject

    Winner
    All About Roasting
    by Molly Stevens
    (W.W. Norton & Company)

    Odd Bits: How to Cook the Rest of the Animal
    by Jennifer McLagan
    (Ten Speed Press)

    Plenty: Vibrant Vegetable Recipes from London’s Ottolenghi
    by Yotam Ottolenghi
    (Chronicle Books)

    Writing and Literature

    Winner
    Blood, Bones & Butter: The Inadvertent Education of a Reluctant Chef
    by Gabrielle Hamilton
    (Random House)

    Day of Honey: A Memoir of Food, Love, and War
    by Annia Ciezadlo
    (Free Press)

    Extra Virginity
    by Tom Mueller
    (W.W. Norton & Company)

    back to top

    2012 James Beard Foundation Design and Graphics Awards

    Outstanding Restaurant Design
    For the best restaurant design or renovation in North America since January 1, 2009

    Winner
    Design Firm: Bentel & Bentel Architects
    Project: Le Bernardin, New York City

    Design Firm: Design Bureaux, Inc.
    Designer: Thomas Schlesser
    Project: DBGB Kitchen and Bar, New York City

    Design Firm: Glen & Company
    Designer: Glen Coben
    Project: Romera, New York City

    Outstanding Restaurant Graphics
    For the best restaurant graphics executed in North America since January 1, 2009

    Winner
    Design Firm: Pandiscio Co.
    Designer: Richard Pandiscio
    Project: The Americano at Hôtel Americano, New York City

    Design Firm: Common Space Studio
    Designer: Jon Santos
    Project: The Dutch, New York City

    Design Firm: Air Conditioned
    Designer: Clive Piercy
    Project: Farmshop, Santa Monica, CA

    back to top

    2012 James Beard Foundation Journalism Awards

    For articles published in English in 2011. Winners will be announced on May 4, 2012.

    Publications of the Year

    Amanda Hesser and Merrill Stubbs
    Food52

    Darra Goldstein
    Gastronomica

    Cooking, Recipes, or Instruction

    Winner
    Anna Thomas
    EatingWell
    “The Soup for Life”

    Mary Allen Perry
    Southern Living
    Collection of Best Southern Recipes, 2011: “Nuts about Pecans,” “The Ultimate Southern Thanksgiving Cookbook,” “12 Ways to Show Your Holiday Hospitality”

    Kate Heddings
    Food & Wine
    “Art of Summer Cooking: Best Recipes & Style”

    Environment, Food Politics, and Policy

    Winner
    Ben Paynter
    Fast Company
    “The Sweet Science”

    Brett Anderson
    The Times-Picayune
    “New Orleans Family Oyster Company Sees Only Dark Days Ahead,” “One Year After Gulf of Mexico Oil Spill, Collins Family Tries to Hang Onto 90-Year-Old Oyster Business”

    Barry Estabrook
    Gastronomica
    “The Other Side of the Valley”

    Food Coverage in a Food-Focused Publication

    Winner
    Saveur
    James Oseland

    Bon Appétit
    Adam Rapoport

    Gilt Taste
    Jennifer Pelka

    Food Coverage in a General-Interest Publication

    Winner
    Lesley Bargar Suter
    Los Angeles
    “Chinese Food in L.A.,” “It's Time for Breakfast in L.A,” “Food Lovers Guide”

    Kendra Nordin
    The Christian Science Monitor
    “The Big Stir”

    Rob Patronite and Robin Raisfeld
    New York
    "Taxonomy: A Falafel in Every Pita," "Butternut’s Just the Beginning," "The Greatest Thing Since …"

    Food Culture and Travel

    Winner
    Fuchsia Dunlop
    The Financial Times
    “Global Menu: Kicking Up a Stink”

    Lauren Collins
    Food & Wine
    “Lyon Tamer”

    Jason Sheehan
    Gilt Taste
    “The Birth of the Atomic Cheeseburger”

    Food-Related Columns

    Winner
    Lettie Teague
    The Wall Street Journal
    On Wine: Lettie Teague: “Drink, Memory: How to Remember that Wine;” “In Praise of the One-Cabernet Lunch;” “May I recommend: Lessons of Great Sommeliers”

    Josh Ozersky
    Time.com
    “The Tyranny of Meals,” “Why the Demise of Friendly's Is Bad For America,” “A Good Mozzarella Is Hard to Find”

    Kevin Pang
    Chicago Tribune
    "Hole In My Heart," "Supper Club Culture," "So Sue Me"

    Group Food Blog

    Winner
    The Salt: NPR’s Food Blog
    Maria Godoy
    npr.org/blogs/thesalt

    The Epi-Log
    Tanya Steel
    epicurious.com/articlesguides/blogs/editor

    Nona Brooklyn - What’s Good Today?
    Peter Hobbs
    nonabrooklyn.com

    Health and Well-Being

    Winner
    Maureen O’Hagan
    The Seattle Times
    “Feeling the Weight: The Emotional Battle to Control Kids’ Diet”

    Janet Rausa Fuller
    Chicago Sun-Times
    “Starting from Scratch”

    Melinda Wenner Moyer
    EatingWell
    “Going Clean”

    Humor

    Winner
    Brett Martin
    GQ
    “The Hangover Part III”

    Christopher Boffoli
    The Kitchn
    “Disparity”

    Ann Hodgman
    EatingWell
    “The E-mail Home”

    Individual Food Blog

    Winner
    Poor Man’s Feast
    Elissa Altman
    Poormansfeast.com
    “Craving the Food of Depravity”

    Bunkycooks
    Gwen Pratesi
    Bunkycooks.com
    "The Hot Brown at The Brown Hotel in Louisville, Kentucky," "Meeting the Master Distiller at Woodford Reserve and Bourbon Sweet Potato Biscuits"

    Cannelle Et Vanille
    Aran Goyoaga
    cannellevanille.com
    "What We Crave on a Rainy Day," "There is Always Chocolate in the Summer," "The Day We Went Fishing"

    Personal Essay

    Winner
    Cal Fussman
    Esquire.com
    “Drinking at 1,300 Ft: A 9/11 Story About Wine and Wisdom”

    Gabrielle Hamilton
    Bon Appétit
    “Blood, Bones & Baked Eggplant”

    Anna Stoessinger
    The New York Times
    “I Won’t Have the Stomach for This”

    Profile

    Winner
    Susan Choi
    Food & Wine
    “The Spice Wizardry of Lior Lev Sercarz”

    Adam Sachs
    Bon Appétit
    “Fäviken Rising”

    Emily Kaiser Thelin
    San Francisco
    “Cornering the Market”

    Visual Storytelling

    Winner
    Landon Nordeman
    Saveur
    “Soul of Sicily,” “BBQ Nation,” “Heart of the Valley”

    Alex Grossman
    Bon Appétit
    "The Fantastic Mr. and Mrs. Henderson," "The Michelin Garden," "Fäviken Rising"

    Michael Harlan Turkell
    Edible Manhattan
    Back of the House: “Keens,” “Savoy,” “Craft”

    Wine, Spirits, and Other Beverages

    Winner
    Sarah Karnasiewicz
    Imbibe
    “Fizzy Business”

    Ellen Cushing
    East Bay Express
    “How Peet’s Starbucked Itself”

    Adam Sachs
    Travel + Leisure
    “Provence: La Vie en Rosé”

    Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

    Winner
    Alan Richman
    GQ
    “The Very Tasty Liberation of Paris,”
    “I Heart SF,” “Diner for Schmucks”

    Alison Cook
    Houston Chronicle
    “Melange Creperie Cart is an Only-in-Houston Treasure,” “Ava Kitchen & Whiskey Bar,” “Pondicheri”

    Jonathan Gold
    LA Weekly
    “Red Medicine,” “Yoon Moves Beyond Burgers,” “Back to Yu”

    MFK Fisher Distinguished Writing Award

    Winner
    John T. Edge
    Saveur
    “BBQ Nation”

    Tamar Adler
    Gilt Taste
    “Sibling Rivalry at the Stove”

    Todd Kliman
    Lucky Peach
    “The Problem of Authenticity”

    The winner of the Publication of the Year Award will be announced on May 4, 2012.

    back to top

    2012 James Beard Foundation Broadcast Media Awards

    Presented by Lenox Tableware and Gifts
    For television, webcast, and radio programs aired in 2011. Winners will be announced on May 4, 2012

    Radio Show/Audio Webcast

    Winner
    Fear of Frying: Culinary Nightmares
    Host: Nina Barrett
    Area: WBEZ
    Producer: Jason Marck

    From Bread Lines to Revolution: The Role of Food in the Arab Uprisings
    Host: Jerome McDonnell
    Area: WBEZ
    Producers: Alexandra Salomon and Joe Linstroth

    The Sporkful
    Hosts: Dan Pashman and Mark Garrison
    Area: Online
    Producers: Dan Pashman and Mark Garrison

    Special/Documentary (Television or Video Webcast)

    Winner
    A Matter of Taste: Serving Up Paul Liebrandt
    Network: HBO
    Producers: Sally Rowe, Rachel Mills, and Alan Oxman

    Lidia Celebrates America: Holiday Tables and Traditions
    Network: PBS
    Producers: Lidia Bastianich, Laurie Donnelly, Joshua Seftel, and Caroline Suh

    Sky Full of Bacon
    Host: Michael Gebert
    Network: skyfullofbacon.com
    Producer: Michael Gebert

    Television Program, In Studio or Fixed Location

    2012 James Beard Television Program Winner Ted Allen for Chopped
    2012 James Beard Television Program Winner Ted Allen for Chopped

    Winner
    Chopped
    Host: Ted Allen
    Network: Food Network
    Producers: Linda Lea, Dave Noll, and Vivian Sorenson

    Essential Pépin
    Host: Jacques Pépin
    Network: PBS
    Producer: Tina Salter

    Simply Ming
    Host: Ming Tsai
    Network: PBS
    Producers: Laurie Donnelly, Julia Harrison, and Ming Tsai

    Television Program, On Location

    Winner
    Bizarre Foods with Andrew Zimmern
    Host: Andrew Zimmern
    Network: Travel Channel
    Producer: Andrew Zimmern

    A Taste of History
    Host: Walter Staib
    Network: PBS
    Producer: Multi Media Productions, Inc.

    The Wild Within
    Host: Steven Rinella
    Network: Travel Channel
    Producers: Jared Andrukanis, Nick Brigde, Christopher Collins, Steven Rinella, Travis Shakespeare, Craig Shepherd, and
    Lydia Tenaglia

    Television Segment

    Winner
    CBS News Sunday Morning
    Host: Martha Teichner
    Network: CBS
    Producers: Lauren Barnello, Jon Carras, Edward Forgotson, Patrick Lee, and David Small

    ABC News Nightline
    Hosts: John Berman and Neal Karlinsky
    Network: ABC
    Producer: Sarah Rosenberg

    The Hungry Hound
    Host: Steve Dolinsky
    Network: WLS-TV (ABC 7) Chicago, Online
    Producer: Badriyyah Waheed

    2012 James Beard Video Webcast Winner Jamie Tiampo of EatTV.com - New York, NY
    2012 James Beard Video Webcast Winner Jamie Tiampo of EatTV.com - New York, NY

    Video Webcast

    Winner
    eatTV with Jamie Tiampo
    Eattv.com
    Host: Jamie Tiampo
    Producers: Suzanne Glickstein, Jimmy McCoy, and Jamie Tiampo

    Food. Curated.
    Foodcurated.com
    Host: Liza Mosquito de Guia
    Producer: Liza Mosquito de Guia

    Paul Willis
    chipotle.com/en-US/fwi/videos/videos.aspx?v=3
    Producers: Lyn Jenkins and Sarah Rosenberg


    Media Personality/Host (Television or Video Webcast)

    Winner
    Host: Ted Allen
    Show: Chopped
    Network: Food Network

    Host: Sara Moulton
    Show: Sara’s Weeknight Meals
    Network: PBS

    Host: Ina Garten
    Show: Barefoot Contessa
    Network: Food Network


    back to top

    2012 James Beard Foundation Restaurant and Chef Awards

    Best Chefs in America
    Chefs who have set new or consistent standards of excellence in their respective regions. Each candidate may be employed by any kind of dining establishment and must have been a working chef for at least the past 5 years. The 3 most recent years must have been spent in the region where the chef is presently working.

    Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

    Gary Danko and 2012 James Beard Best Chef Great Lakes Winner Bruce Sherman of Northpond - Chicago, IL
    Gary Danko and 2012 James Beard Best Chef Great Lakes Winner Bruce Sherman of Northpond - Chicago, IL

    Winner
    Bruce Sherman
    North Pond
    Chicago

    Michael Carlson
    Schwa
    Chicago

    Stephanie Izard
    Girl & the Goat
    Chicago

    Anne Kearney
    Rue Dumaine
    Dayton, OH

    Andrew Zimmerman
    Sepia
    Chicago

    Best Chef: Mid-Atlantic (D.C., DE, MD, NJ, PA, VA)

    Winner
    Maricel Presilla
    Cucharamama
    Hoboken, NJ

    Cathal Armstrong
    Restaurant Eve
    Alexandria, VA

    Johnny Monis
    Komi
    Washington, D.C.

    Peter Pastan
    Obelisk
    Washington, D.C.

    Vikram Sunderam
    Rasika
    Washington, D.C.


    Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, NE, ND, SD, WI)

    Winner
    Tory Miller
    L’Etoile
    Madison, WI

    Justin Aprahamian
    Sanford
    Milwaukee

    Gerard Craft
    Niche
    St. Louis

    Colby Garrelts
    Bluestem
    Kansas City, MO

    Lenny Russo
    Heartland Restaurant & Farm Direct Market
    St. Paul, MN

    2012 James Beard Best Chef New York Michael Anthony of Gramercy Tavern
    2012 James Beard Best Chef New York Michael Anthony of Gramercy Tavern

    Best Chef: New York City (Five Boroughs)

    Winner
    Michael Anthony
    Gramercy Tavern

    April Bloomfield
    The Spotted Pig

    Wylie Dufresne
    wd-50

    Mark Ladner
    Del Posto

    Michael White
    Marea



    2012 James Beard Award Best Chef Northeast Tim Cushman of O Ya - Boston, MA
    2012 James Beard Award Best Chef Northeast Tim Cushman of O Ya - Boston, MA

    Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, NY STATE, RI, VT)

    Winner
    Tim Cushman
    O Ya
    Boston

    Jamie Bissonnette
    Coppa
    Boston

    Gerry Hayden
    The North Fork Table & Inn
    Southold, NY

    Matt Jennings
    La Laiterie
    Providence, RI

    Eric Warnstedt
    Hen of the Wood
    Waterbury, VT


    2012 James Beard Best Chef Northwest Matt Dillon of Sitka & Spruce - Seattle, WA
    2012 James Beard Best Chef Northwest Matt Dillon of Sitka & Spruce - Seattle, WA

    Best Chef: Northwest (AK, ID, MT, OR, WA, WY)

    Winner
    Matt Dillon
    Sitka & Spruce
    Seattle

    Jason Franey
    Canlis
    Seattle

    Christopher Israel
    Gruner
    Portland, OR

    Naomi Pomeroy
    Beast
    Portland, OR

    Cathy Whims
    Nostrana
    Portland, OR

    Best Chef: Pacific (CA, HI)

    Winner
    Matt Molina
    Osteria Mozza
    Los Angeles

    Michael Chiarello
    Bottega
    Yountville, CA

    Chris Cosentino
    Incanto
    San Francisco

    Christopher Kostow
    The Restaurant at Meadowood
    St. Helena, CA

    Daniel Patterson
    Coi
    San Francisco

    Best Chef: South (AL, AR, FL, LA, MS)

    Winner
    Chris Hastings
    Hot and Hot Fish Club
    Birmingham, AL

    Justin Devillier
    La Petite Grocery
    New Orleans

    John Harris
    Lilette
    New Orleans

    Tory McPhail
    Commander’s Palace
    New Orleans

    Alon Shaya
    Domenica
    New Orleans

    2012 James Beard Award Best Chefs Southeast Hugh Acheson of Empire State South and Linton Hopkins of Restaurant Eugene - Atlanta, GA
    2012 James Beard Award Best Chefs Southeast Hugh Acheson of Empire State South and Linton Hopkins of Restaurant Eugene - Atlanta, GA

    Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)

    Winner
    Hugh Acheson
    Five and Ten
    Athens, GA

    Winner
    Linton Hopkins
    Restaurant Eugene
    Atlanta

    Craig Deihl
    Cypress
    Charleston, SC

    Edward Lee
    610 Magnolia
    Louisville

    Joseph Lenn
    The Barn at Blackberry Farm
    Walland, TN

    Best Chef: Southwest (AZ, CO, NM, NV, OK, TX, UT)

    2012 James Beard Best Chef Southwest Winner Paul Qui of Uchiko - Austin, TX
    2012 James Beard Best Chef Southwest Winner Paul Qui of Uchiko - Austin, TX

    Winner
    Paul Qui
    Uchiko
    Austin, TX

    Bruce Auden
    Biga on the Banks
    San Antonio

    Kevin Binkley
    Binkley’s Restaurant
    Cave Creek, AZ

    Bruno Davaillon
    Mansion Restaurant at the Rosewood Mansion on Turtle Creek
    Dallas

    Jennifer Jasinski
    Rioja
    Denver

    Hugo Ortega
    Hugo’s
    Houston

    Best New Restaurant
    Presented by Mercedes-Benz
    A restaurant opened in 2011 that already displays excellence in food, beverage, and service and is likely to have a significant impact on the industry in years to come.

    Winner
    Next
    Chicago

    AQ
    San Francisco

    Fiola
    Washington, D.C.

    Isa
    NYC

    Tertulia
    NYC

    Outstanding Wine, Beer or Spirits Professional
    Presented by Southern Wine & Spirits of New York
    A winemaker, brewer, or spirits professional who has had a significant impact on the wine and spirits industry nationwide. Candidates must have been in the profession for at least 5 years.

    James Beard Winner Paul Grieco and Carla Rzeszewski of John Dory at Hearth After Party
    James Beard Winner Paul Grieco and Carla Rzeszewski of John Dory at Hearth After Party

    Winner
    Paul Grieco
    Terroir
    NYC

    Sam Calagione
    Dogfish Head Craft Brewery
    Milton, DE

    Merry Edwards
    Merry Edwards Winery
    Sebastopol, CA

    Garrett Oliver
    Brooklyn Brewery
    NYC

    Neal Rosenthal
    Mad Rose Group
    Pine Plains, NY

    Outstanding Wine Program
    A restaurant that displays and encourages excellence in wine service through a well-presented wine list, a knowledgeable staff, and efforts to educate customers about wine. Candidates must have been in operation for at least 5 years.

    Winner
    No. 9 Park
    Boston

    A16
    San Francisco

    The Barn at Blackberry Farm
    Walland, TN

    Frasca Food and Wine
    Boulder, CO

    Emeril’s New Orleans

    Outstanding Bar Program
    Presented by Campari
    A restaurant that displays and encourages excellence in cocktail, spirit, and/or beer service through a well-presented drink list, a knowledgeable staff, and efforts to educate customers about beverages.

    2012 James Beard Outstanding Bar Program Winner Jim Meehan of PDT - New York, NY with Jeff Bell
    2012 James Beard Outstanding Bar Program Winner Jim Meehan of PDT - New York, NY with Jeff Bell

    Winner
    PDT
    NYC

    The Aviary
    Chicago

    Bar Agricole
    San Francisco

    Pegu Club
    NYC

    The Violet Hour
    Chicago


    Outstanding Service
    Presented by Stella Artois
    A restaurant that demonstrates high standards of hospitality and service. Candidates must have been in operation for at least the past 5 years.

    Winner
    La Grenouille
    NYC

    Cyrus
    Healdsburg, CA

    Michael Mina
    San Francisco

    Spiaggia
    Chicago

    Topolobampo
    Chicago

    Outstanding Pastry Chef
    A chef or baker who prepares desserts, pastries, or breads and who serves as a national standard-bearer for excellence. Candidates must have been pastry chefs or bakers for at least the past 5 years.

    Winner
    Mindy Segal
    Mindy’s Hot Chocolate
    Chicago

    Joanne Chang
    Flour Bakery + Café
    Cambridge, MA

    Melissa Chou
    Aziza
    San Francisco

    Hedy Goldsmith
    Michael’s Genuine Food & Drink
    Miami

    Dahlia Narvaez
    Osteria Mozza
    Los Angeles

    Ghaya Oliveira
    Boulud Sud
    NYC

    Outstanding Restaurateur
    A working restaurateur who sets high national standards in restaurant operations and entrepreneurship. Candidates must have been in the restaurant business for at least 10 years. Candidates must not have been nominated for a James Beard Foundation chef award in the past 10 years.

    Winner
    Tom Douglas
    Tom Douglas Restaurants
    Seattle

    Bruce Bromberg and Eric Bromberg
    Blue Ribbon Restaurants
    NYC

    Piero Selvaggio
    Valentino Restaurant Group
    Santa Monica, CA

    Caroline Styne
    Lucques/A.O.C./Tavern
    Los Angeles

    Phil Suarez
    Suarez Restaurant Group
    NYC

    Rising Star Chef of the Year
    Presented by Jade Range
    A chef age 30 or younger who displays an impressive talent and who is likely to have a significant impact on the industry in years to come.

    Winner
    Christina Tosi
    Momofuku Milk Bar
    NYC

    Dave Beran
    Next
    Chicago

    Daniel Bowien
    Mission Chinese Food
    San Francisco

    Thomas McNaughton
    flour + water
    San Francisco

    Sue Zemanick
    Gautreau’s
    New Orleans

    Outstanding Restaurant
    A restaurant in the United States that serves as a national standard-bearer for consistent quality and excellence in food, atmosphere, and service. Candidates must have been in operation for at least 10 or more consecutive years.

    Winner
    Boulevard
    San Francisco

    Balthazar
    NYC

    Blue Hill
    NYC

    Highlands Bar and Grill
    Birmingham, AL

    Vetri
    Philadelphia

    back to top

    Outstanding Chef

    Presented by All-Clad Metalcrafters
    A working chef in America whose career has set national industry standards and who has served as an inspiration to other food professionals. Candidates must have been working as chefs for at least the past 5 years.

    2012 James Beard Outstanding Chef Winner Daniel Humm of Eleven Madison Park - New York, NY
    2012 James Beard Outstanding Chef Winner Daniel Humm of Eleven Madison Park - New York, NY

    Winner
    Daniel Humm
    Eleven Madison Park
    NYC

    David Chang
    Momofuku Ssam Bar
    NYC

    Gary Danko
    Restaurant Gary Danko
    San Francisco

    Paul Kahan
    Blackbird
    Chicago

    Donald Link
    Herbsaint
    New Orleans

    Nancy Silverton
    Pizzeria Mozza
    Los Angeles

    back to top

    2012 James Beard Foundation America’s Classics

    Presented by Coca-Cola

    The Fry Bread House
    4140 North 7th Avenue, Phoenix
    Owner: Cecelia Miller

    Nora’s Fish Creek Inn
    5600 West Highway 22, Wilson, WY
    Owners: Nora Tygum, Trace Tygum, and Kathryn Tygum Taylor

    St. Elmo Steak House
    127 South Illinois St., Indianapolis
    Owners: Stephen Huse and Craig Huse

    Jones Bar-B-Q Diner
    219 West Louisiana St., Marianna, AR
    Owners: James and Betty Jones

    Shady Glen
    840 East Middle Turnpike, Manchester, CT
    Owners: William and Annette Hoch

    back to top

    2012 James Beard Foundation Who’s Who of Food & Beverage in America Inductees

    Grant Achatz
    Chef and Author
    Chicago

    Mark Bittman
    Journalist and Author
    NYC

    Dana Cowin
    Editor and Journalist
    NYC

    Emily Luchetti
    Pastry Chef and Author
    San Francisco

    Marvin Shanken
    Publisher
    NYC

    back to top

    2012 James Beard Foundation Lifetime Achievement Award

    2012 James Beard Lifetime Achievement Winner Wolfgang Puck and Stephen Fried
    2012 James Beard Lifetime Achievement Winner Wolfgang Puck

    Wolfgang Puck
    Chef and Restaurateur
    Los Angeles


    2012 James Beard Foundation Humanitarian of the Year

    Charlie Trotter
    Chef and Restaurateur
    Chicago

    back to top